×
Víte, jak správně větrat? Zde máte několik rad, jak na to!
Víte, jak správně větrat? Zde máte několik rad, jak na to!

Jak správně větrat?

Únava, bolesti hlavy, pocit nevyspání, nesoustředěnost. Tyto příznaky nemusí být způsobeny žádnou nemocí, ale pouhým nedostatkem čerstvého vzduchu v místnosti, kde právě pobýváte. Na to, abyste se cítili lépe, existuje velmi prosté řešení – stačí se zaměřit na to, abyste dostatečně efektivně větrali.

 

Větrání prospívá lidem i budovám

Správné vyvětrání má vliv nejen na vaši čilost a pracovní výkon, ale zároveň je velmi důležité i pro místnost jako takovou. Díky vhodnému větrání zamezíte hromadění vlhkosti, které může vést až k nepříjemným problémům ve formě plísně na zdech, což se týká zejména kuchyní a koupelen. V ložnicích se vhodným větráním naopak můžete vyhnout příliš suchému vzduchu, který je nepříjemný pro vaše dýchací cesty. Jak na to?

 

Větrání dle ročních období

Větrání místností je třeba přizpůsobit nejen činnosti, která se v nich vykonává, ale zejména ročnímu období. Obecně lze říci, že vyvětrat všechny místnosti byste měli každý den hned ráno, kdy je i v letních měsících ještě chladný vzduch. Stačí vyvětrat krátce, ale intenzivně.

Pravidlo o krátkém, ale častějším větrání nezapomínejte dodržovat zejména v zimě. V těchto měsících totiž lidé myslí zejména na dostatečné vytápění a eliminaci tepelných ztrát a z těchto důvodů jim větrání často přijde jako zbytečná ztráta tepla.

 

Když ale otevřete okna dokořán, postačí pro kvalitní výměnu vzduchu i pouhých 5 minut. Na jaře a na podzim je pak doporučená doba větrání kolem 20 minut. Někdo v tuto dobu volí spíš dlouhodobě otevřenou ventilaci, ale pro zamezení tepelných ztát je lepší se tomu vyhnout.

Jak již bylo zmíněno, v horkých letních měsících pak větrejte zejména ráno, pak zatáhněte žaluzie a na další pořádné vyvětrání si počkejte až k večeru, kdy teploty klesnou na přijatelnou hodnotu.

 

Autor článku: Jiří Šimek

 

 

  • Sdílet:
DALŠÍ ČLÁNKY MAKLÉŘE
Není makléř jako makléř – podle čeho vybírat?
Není makléř jako makléř – podle čeho vybírat?

Pakliže jste se rozhodli prodat svou nemovitost, čeká vás nelehký úkol. Vybrat realitní kancelář, které prodej svěříte. Ale jak poznat, která

Číst více
Jaké jsou druhy pozemků a co ovlivňuje jejich cenu?
Jaké jsou druhy pozemků a co ovlivňuje jejich cenu?

Pozemek, parcela, stavební pozemek, trvalý travní porost, orná půda, zastavěná plocha, zahrada… Tato zaklínadla, která se dočtete v katastru n

Číst více
Koupě bytu s exekucí: jak postupovat a co vše prověřit, abyste minimalizovali rizika
Koupě bytu s exekucí: jak postupovat a co vše prověřit, abyste minimalizovali rizika

V posledních letech počet nově zahájených exekucí v České republice stoupá. Jen za poslední tři roky je tento nárůst více než třicet procent.

Číst více
Top