×

Hlídání nemovitosti

Proč je důležité pravidelně kontrolovat zápisy na katastru nemovitostí?Co je psáno, to je dáno

Kombinací Nového občanského zákoníku a tzv. Katastrálního zákona byla posílena víra ve veřejný seznam. Tedy co je zapsáno ve veřejném seznamu, tj. katastrální úřad, je bráno za správné a platné bez jakýchkoliv pochybností. Pakliže dojde k chybě, ať už systémové nebo lidské, nebo pokud se v horším případně stanete obětí zloděje nemovitostí, a včas to nezjistíte, může se stát, že o svůj majetek definitivně přijdete.


Rozhodujících je prvních 20 dní

Pokud změnu zjistíte během prvních dvaceti dní od podání návrhu na vklad, máte vyhráno. Stačí na příslušný katastrální úřad podat námitku spornosti a katastrální úřad tento návrh na změnu zamítne. Nemusí se vždy jednat jen o vlastnické právo. Nepříjemnosti mohou způsobit i exekuce, věcná břemena, práva na dožití, zástavní práva, předkupní práva, práva užívání apod. V případě, kdy zjistíte, že došlo k nějaké změně až po povolení vkladu, avšak nejdéle do tří let, máte ještě šanci svůj majetek zachránit. Ale kromě toho, že vás to bude stát spoustu času a nemalých finančních prostředků za právníky a soudy, nemáte zaručen výsledek. Proto je důležité vědět o všech změnách včas.


Na dopis od katastrálního úřadu se nelze spoléhat

Katastrální úřad má povinnost informovat vlastníka nemovitosti písemně o každém novém řízení u jeho nemovitosti. Bohužel se k vám tento dopis nemusí vůbec dostat. Pro šikovného zloděje a podvodníka, který umí zfalšovat ověřenou plnou moc nebo podpis na smlouvě, je přesměrování vaší pošty už jen maličkost.


Chraňte nejen sebe, ale celou svou rodinu

Nejčastějšími obětmi podvodníků jsou důvěřiví senioři, kteří většinou nerozumí této problematice, nepoužívají internet a dají se „opít rohlíkem“. Vždyť byt, pozemek, chata nebo domek po babičce jednou může být váš. Proto chraňte nejen svůj stávající majetek, ale i ten budoucí.


Jak svůj majetek ochráníte?

Máte dvě možnosti: Buď budete pravidelně kontrolovat na katastrálním úřadě, zda u vašich nemovitostí není založeno nové řízení, nebo si můžete objednat službu hlídání nemovitostí a všechny své nemovitosti tak budete mít pod kontrolou.

Jak se říká: Jistota je kulomet. Pravděpodobnost, že se zrovna vaše nemovitost stane terčem podvodníka nebo že úředník udělá chybu u vašeho bytu, domu, nebo chalupy, je malá. Ale chcete to riskovat? Za nízký roční poplatek můžete v klidu spát vy i celá vaše rodina. ZDE si můžete službu hlídání nemovitostí sjednat on-line za zvýhodněnou cenu.

Top