×
Chcete prodat nemovitost sami? Obrňte se trpělivostí
Chcete prodat nemovitost sami? Obrňte se trpělivostí

Rozhodli jste se prodat nemovitost a nechcete „rvát“ peníze realitní kanceláři? No, proč ne? V dnešní době najdeme na webu spoustu článků, rad a návodů, jak bezpečně prodat nemovitost i bez RK.

 

Zvládneme to sami

Přesně tak uvažovala i paní Alena.

Vlastnili s manželem menší rodinný dům. Dostali se do dluhové pasti. Když hrozilo, že exekutoři zaklepou na jejich dveře, rozhodli se prodat svůj dům. Alena nastudovala veškeré informace z internetu a pustila se do prodeje.

Lehce si spočítala, za kolik by mohli dům prodat. Vytvořila inzerát, za který by se nemusel stydět ani zkušený makléř, nafotila vše potřebné a vložila na web.

 

 

 

Hurá! O dům je velký zájem

Ano, zájem byl. Ovšem pouze z řad realitních makléřů, kteří ji během několika minut po vložení inzerátu začali atakovat telefonáty. Z dvaceti přijatých hovorů, byl jen jeden opravdový zájemce.

Alena trpělivě přijala všechny makléře, kteří ji zavolali. Všem ochotně ukázala dům a souhlasila s případnou spoluprací, pokud jí RK přivede zájemce. Myslela si jak je chytrá. Proč spolupracovat jen s jednou kanceláří, když se můžou ohánět všichni.

 

A máme prodáno!

Zájemce, který volal jako jediný, přišel na prohlídku. Dům se velice líbil, cena byla také přijatelná. Domluvili se na další prohlídce, tentokrát technické i se zedníkem. I druhá prohlídka proběhla naprosto bezchybně. Zájemce Alenu ujistil, že o dům má zájem a přislíbil zálohu splatnou při podpisu kupní smlouvy.

Alena okamžitě kontaktovala advokátku, nahlásila údaje a nechala si vytvořit kupní smlouvy. Zdálo se, že vše půjde hladce. No, po dvou měsících se zájemce stále neměl k podpisu smlouvy, ani ke složení zálohy. Aleně už docházely nervy i peníze. Opravdu hrozilo, že jim exekutoři zazvoní u dveří a tak zcela zoufalá přitvrdila na zájemce. Pokud se do týdne nepodepíšou smlouvy, dá dům zpět do prodeje.

Kupní smlouva není výhra

Schvalování kupních smluv ze strany zájemce trvalo další tři dny, stále nebyl spokojený a stále měl připomínky. Alena s vidinou peněz, které při podpisu smlouvy dostane, slepě se vším souhlasila.

I přes upozornění advokátky, že smlouvy nejsou úplně „košer“ se podepsaly. Alena s manželem dostali 200 000,- Kč na ruku, které obratem použili na umoření nejakutnějších závazků. Se štěstím jim zůstalo na vyplacení advokátky.

Po 14 ti dnech Aleně volal zájemce/kupující, že v bance nedostane hypotéku, dům kupovat nebude a chce peníze zpět. Bohužel pro Alenu, byly smlouvy tak špatně nastavené, že kupující nemusel hradit žádnou pokutu, ani ho nečekal jakýkoliv postih.

Makléřka záchranářka

Naprosto zoufalá Alena kontaktovala makléřku, která ji nejvíce zaujala. Vysvětlila situaci a požádala o pomoc.

Makléřka byla naštěstí zkušená profesionálka. Během měsíce našla klienty s hotovostí, kteří dům ihned odkoupili, ovšem za mnohem nižší cenu. Zařídila veškeré náležitosti, včetně vrácení peněz původnímu zájemci. Dokonce dokázala i přes velmi nízký rozpočet, najít ucházející bydlení pro Alenu a jejího muže.

 

Závěr?

Alena zažila velmi krušné tři měsíce, málem přišla o veškeré peníze i dům a jen náhodou vyvázla bez újmy na psychice.

Moje rada zní… nenechávejte prodej domu až na poslední chvíli. Lehce se pak necháte zatlačit do kouta a podepíšete i naprostou hloupost.

Ne každý makléř z Vás chce jen vytáhnout peníze. Jsou i tací, kteří se opravdu snaží člověku pomoci, bohužel takových je v dnešní době velmi málo, proto zvažte všechny aspekty prodeje: Vidina ušetření za provizi je veliká, ale ne vždy tomu tak musí být.

 

Autor článku: Jiří Šimek

  • Sdílet:
DALŠÍ ČLÁNKY MAKLÉŘE
Daně při prodeji bytu
Daně při prodeji bytu

S prodejem nemovitosti jsou kromě jiného spojeny také daňové povinnosti. Zde je souhrnný přehled všech daní, které je třeba při prodeji nemovi

Číst více
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí   * aktualizováno 18.9.2020   Prohlášení paní ministryně Schillerové, že se bude rušit daň z

Číst více
Zrušení předkupního práva k 1.7.2020
Zrušení předkupního práva k 1.7.2020

Po celou řadu let historicky předkupní právo neodmyslitelně patřilo do našeho právního řádu. S příchodem Nového občanského zákoníku (dále jen

Číst více
Top