×
Na co si dát pozor při výběru bytu?
Na co si dát pozor při výběru bytu?

Nákup nemovitosti není jednoduchá a především levná záležitost. Ve hře jsou naše dlouholeté úspory nebo hypotéka, kterou  budeme muset dlouhé roky splácet. Proto je velmi důležité dát si při výběru nemovitosti pozor na některé záludnosti. Ukážeme Vám, jak postupovat a na co si dát pozor při hledání našeho nového domova.

Výběr lokality, do které se zamilujeme

Pokud vybíráme byt na dlouhá léta, neměla by být pouze cena tím nejdůležitějším kritériem. Chceme se přece v našem novém domově cítit dobře a po těžkém dni se těšit domů. Výběr místa, kde se naše nemovitost bude nacházet, je tedy první věc, nad kterou se musíme zamyslet.

Máte rádi rušné město, blízkost centra nebo dáváte přednost klidu a pohodě? Chcete to mít kousek do práce, nebo Vámnevadí dojíždění? Jsou poblíž lékaři, škola či školka? Jaké jsou možnosti dopravy? To jsou základní otázky, které nás budou při výběru nemovitosti provázet.

V tomto případě se nám může hodit vlastní zkušenost s určitou oblastí, která se nám líbí. Případně pomůže doporučení známých a rodiny. Přátele si většinou vybíráme na základě podobných názorů a zájmů, takže je velmi pravděpodobné, že místo, které Vám doporučí známí, se bude líbit také Vám.

Samozřejmostí je také prohlídka okolí nejen samotné nemovistosti. Projděte si ulici, zajděte do místního obchodu, případně, pokud jste už téměř rozhodnuti, promluvte si se sousedy. Všímejte si lidí, okolí a všeho co Vás může zajímat. Vybíráte si přeci bydlení třeba i na celý život!

Život nám přináší různé změny a jednou z nich může být třeba přestěhování se do jiného města či kraje. V takovém případě je prohlídka lokality opravdu zásadní. Jak již bylo řečeno, neupínejte se pouze k ceně a pozor také na první dojem. Časem můžete zjistit, že máte často špatnou náladu, nic Vás nebaví a cítíte se tak nějak divně. Problém může být právě v nevhodném místě. Opětovné stěhování po několika měsících může být potom noční můrou.

Dobré je také myslet na budoucnost. Plánujete rodinu? Novou práci? Stěhujete se natrvalo nebo jen dočasně? Při výběru místa bydlení jsou tyto otázky také důležité. Proto si zjistěte předem, jak se konkrétní lokalitě vede a jakou má perspektivu do budoucna.

Cihlový nebo panelový byt?

Téměř každá lokalita nabízí velké možnosti výběru nemovitosti. Pokud to naše finanční situace neumožňuje, může se stát, že nebudeme bydlet přesně na konkrétním místě, které jsme si zamilovali. Máme ale určitě možnost vybrat si něco poblíž.

Samozřejmě již výběr samotné lokality nám může napovědět, jaký druh bydlení si zvolíme. Pokud si vybíráme byt, máme hned několik možností. Hlavní rozdělení je na panelové a cihlové domy. Hlavní výhodou panelových bytů je jejich cena.Jsou dostupnější a levnější oproti bytům cihlovým.

Cihlové byty jsou známé svým lepším zpracováním a také zvukovou izolací. Není v nich tolik slyšet každé cinknutí talíře nebo hlasitě hrající televize. U panelových domů bývá běžné, že na jednom patře je 6 i více bytů. To ještě více přidává nejen na hluku. S menším počtem jednotek v cihlovém bytě tak zůstává zachováno větší soukromí.

 

Pokud jsme zvolili lokalitu blízko centra, je cihlový byt ideální, protože tyto domy byly stavěny, historicky, právě zde. Samozřejmě je také důležité, v jakém stavu náš vybraný byt i celý dům, bude. Cihlové domy jsou většinou starší a tak může být jejich stav horší než stav bytů panelových.

Hlavně nechci přízemí!

To je jedna z hlavních podmínek, kterou lidé mají, při výběru patra nového bytu. Přízemí má opravdu velké nevýhody, které jsou většinou kompenzovány nižší cenou.

V přízemí je velká koncentrace lidí na chodbě. Všichni sousedé kolem Vás prostě musí projít nebo alespoň nastoupit do výtahu. Navíc je zde největší nebezpečí loupeže a tedy horší bezpečnost. Ve spodních patrech bývá vyšší hluk z ulice a okolních cest. Pokud jste například zvyklí sušit prádlo v okně, můžete o něj v přízemí snadněji přijít.

V některých případech je naopak byt v přízemí žádoucí. Jde především o osoby se zdravotním postižením, kteří potřebujíbezbariérový přístup nebo seniory, kteří bydlí v domě bez výtahu.

Pokud to nejde jinak a byt v přízemí Vás natolik zaujal, že nechcete jinak, zkuste alespoň usmlouvat nižší cenu. Většinou se to vyplácí. Zájemců o takové byty totiž nebývá mnoho.

Podobné je to s byty v nejvyšších patrech domu. Zde může být naopak problém s prosakující vodou ze střechy nebo ptáky, kteří ruší poklidné večery. Další nevýhodou jsou vyšší nároky na vytápění takových bytů.

Výhodou např. podkrovního bytu je lepší výhled do okolí, který může zajistit hezké a romantické chvilky. U nových domů se bydlení v nejvyšších patrech tolik bát nemusíme.

 

Shrnutí výběru bytu

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy naslouchejte vlastnímu pocitu a neohlížejte se pouze na již zmíněnou cenu. Promyslete si také budoucí využití bytu a jeho náročnost jak na údržbu tak případnou rekonstrukci. Nezapomeňte, že ve svém novém bytě budete trávit mnoho času a musí Vám přinášet především radost a teplo domova.

Autor článku: Jiří Šimek

 

  • Sdílet:
DALŠÍ ČLÁNKY MAKLÉŘE
Daně při prodeji bytu
Daně při prodeji bytu

S prodejem nemovitosti jsou kromě jiného spojeny také daňové povinnosti. Zde je souhrnný přehled všech daní, které je třeba při prodeji nemovi

Číst více
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí   * aktualizováno 18.9.2020   Prohlášení paní ministryně Schillerové, že se bude rušit daň z

Číst více
Zrušení předkupního práva k 1.7.2020
Zrušení předkupního práva k 1.7.2020

Po celou řadu let historicky předkupní právo neodmyslitelně patřilo do našeho právního řádu. S příchodem Nového občanského zákoníku (dále jen

Číst více
Top