Jaké jsou druhy pozemků a jakým způsobem ovlivňuje způsob využití pozemku jeho cenu?
Jaké jsou druhy pozemků a jakým způsobem ovlivňuje způsob využití pozemku jeho cenu?

Základní členění pozemků podle druhů

- zastavěné plochy a nádvoří

- lesní pozemky

- vodní plochy

- ostatní plochy

- zemědělské pozemky, tj. orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty

 

Rozdíl mezi pozemkem a parcelou

Pozemek je označení pro určitou část zemského povrchu vyčleněnou nějakou hranicí, např. vlastnictvím, způsobem využití, katastrálním územím, regulačním plánem, územním rozhodnutím apod. Může se jednat jen o jednu parcelu, ale i o jejich soubor.

Parcela je konkrétní část pozemku vyčleněná v katastrální mapě a označená parcelním číslem. Rozlišujeme dva typy parcel. Stavební, tj. zastavěná plocha a nádvoří, a ostatní pozemkové parcely.

 

Co ovlivňuje cenu pozemku

Pozemky se evidují v katastru nemovitostí, kde je u každé jednotlivé parcely určen typ pozemku, případně způsob jeho využití. Je však třeba dodat, že záznam v katastru nemovitostí nemusí nutně odpovídat skutečnému stavu. Např. pozemek zapsaný v katastru nemovitostí jako orná půda nebo zahrada, může být podle územního plánu obce určen jako veřejné parkoviště, manipulační plocha, sportoviště nebo i ke stavbě rodinného domu.

Je tedy třeba brát ohled právě na územní plán obce, případně na regulativa, která mohou cenu pozemku také ovlivnit. V některých případech se může jednat o minimální rozdíly, jindy může jít až o několikanásobek (v horším případě zlomek) původní hodnoty pozemku. Záleží na povaze změny, druhu pozemku a způsobu jeho využití.

 

Nejčastější změny

Vlastníte ornou půdu - obec se rozvíjí a v územním plánu určí tento pozemek pro výstavbu obytných staveb nebo průmyslové zóny = zhodnocení pozemku.

Vlastníte trvalý travní porost - obec plánuje vybudovat novou komunikaci přes tento pozemek = výkupní cena je obvykle vyšší než hodnota zemědělského pozemku.

Vlastníte pozemek určený pro stavbu rodinného domu a nemáte platné stavební povolení – obec vydá stavební uzávěru např. z důvodu nedostatečné kapacity čističky odpadních vod = dočasné, někdy i trvalé znehodnocení pozemku.

Pozemek určený pro stavbu rodinného domu – obec určí v územním plánu sousední nebo blízké pozemky pro výstavbu průmyslové zóny = v případě výstavby obchodního centra může dojít ke zhodnocení pozemku, v případě výstavby skladovacích nebo výrobních hal může naopak hodnota pozemku klesnout.

Atd.

 

Upozornění

Pokud dostanete nabídku k odkoupení pozemku, aniž byste ho nabízeli k prodeji, nebo je-li nabízená cena vyšší, než je za tento typ pozemku v dané lokalitě obvyklé, doporučuji vždy nejdříve zjistit, za jakým účelem chce pozemek kupující získat a prověřit na obci plány do budoucna. Budete-li mít dostatek informací, můžete získat lepší vyjednávací pozici, tedy i vyšší cenu.

Obezřetní byste měli být také v případě, kdy kupující nabízí, že nejprve na pozemku něco vybuduje nebo ho upraví a koupí až po této změně. K těmto situacím dochází zejména v případech, kdy se provedenou změnou hodnota pozemku sníží a kupující ho pak získá za nižší cenu, než kdyby ho kupoval před úpravami.

Autor: Lucie Tůmová

 

 

  • Sdílet:
DALŠÍ ČLÁNKY MAKLÉŘE
Koupě bytu s exekucí: jak postupovat a co vše prověřit, abyste minimalizovali rizika
Koupě bytu s exekucí: jak postupovat a co vše prověřit, abyste minimalizovali rizika

V posledních letech počet nově zahájených exekucí v České republice stoupá. Jen za poslední tři roky je tento nárůst více než třicet procent.

Číst více
Jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti?
Jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti?

Pokud chcete svou nemovitost zobchodovat s maximálním ziskem, je správné nastavení cenové strategie klíčové. Pro úspěšnost prodeje je důležité

Číst více
Jak nepřijít o peníze, když prodáváte či kupujete nemovitost? Poradíme vám!
Jak nepřijít o peníze, když prodáváte či kupujete nemovitost? Poradíme vám!

Prodáváte svůj byt či dům bez realitní kanceláře a bojíte se, že nedostanete za prodej zaplaceno? Nebo jste naopak kupující a nechcete riskova

Číst více
Top